Part Number: G2RL-1-E-48VDC
Category: Relays
| Brand | OMRON |
| Model Number | G2RL-1-E-48VDC |
| Manufacturer | Omron |
| AC Contact Rating | 16A/250V |
| Mounting | PCB |
| Contact Configuration | SPDT |
| Coil voltage | 48VDC |
| Operating Temperature | -40-70°C |
Omron Relay
8 pin