Part Number: G2RL-1A-E-ASI-DC24
Category: Relays
| Brand | OMRON |
| Model Number | G2RL-1A-E-ASI-DC24 |
| Manufacturer | Omron |
| AC Contact Rating | 16A/250V |
| Mounting | PCB |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Coil voltage | 24VDC |
| Operating Temperature | -40-70°C |
| Body Dimension | 29x12.7x15.7mm |
Omron Relay
8 pin